درباره شهرستان هویزه

موقعیت تاریخی شهرستان هویزه
 
هویزه باقدمتی زیاد و کلمه آن از کلمه حوزه علمیه مشتق شده است که در سال ۱۳۱۴ هجری کلمه حویزه به هویزه تبدیل شد و زمانی این شهر دارای بزرگترین حوزه علمیه جهان بود که از اندلس در آن خوانده می شود که یاقوت حموی در کتابش در مورد هویزه می نویسد که زمانی این شهر دارای ۴۰۰ مجتهد علوم دینی بوده است و از جمله علمای قدیم این شهر می توان به مفسران بزرگ قرآن و نهج البلاغه (مفسر قرآن :…الحویزی و نهج البلاغه: …. الحویزی) و همچنین شعرای بزرگ فصحای عربی به نام سید عبدالحسین الحویزی و همچنین به نام حویزه الطینه معروف بود که به این دلیل در این سرزمین حکومت مشعشعیان حاکم بوده و قلمرو حکومت آن از بصره تا شوش کنونی و با پایتختی حویزه بود که تا حالا سکه حکومت مشعشعیان در این شهر وجود دارد و از علمای کنونی می توان به شیخ محمد الکرمی الحویزی اشاره کرد.یاقوت حموی درباره وجه تسمیه هویزه می‌گوید: حویزه مصغر حوز است که ریشه آن حازَ َیحوزَ حوزا آمده‌است
این شهر توسط شاپوردوم ساخته شد و در زمان خلیفه طائی ۳۸۱ – ۳۶۳ ه.ق / ۹۷۴-۹۹۱ م توسط دوبیس بن عفیف بن اسدی بازسازی شد
.
این شهر با یورش نیروهای عراقی تصرف شد و بطور صد در صد تخریب گردید. تنها آثار باقی مانده از شهر، قدم‌گاه حضرت عباس و خرابه‌های چند ساختمان بود.
 
به گفته راجرسیوری، خوزستان سرزمین مردمان خوزی یا هوزی یا حوزی است. این استان با عیلامیان باستان و شوش کم و بیش مرتبط است. نام اهواز،شوش و هویزه منعکس کننده ساکنین این منطقه در زمان عیلامیان بوده است
 
 
موقعیت جغرافی شهرستان هویزه
 
 
 
 
 
شهرستان هویزه در غرب شهر اهواز مرکز خوزستان واقع و از شمال شرقی و شمال به بخشهای مرکزی و بخش بستان شهرستان دشت آزادگان و از شرق به بخش مرکزی شهرستان اهواز و از جنوب و غرب به کشور عراق محدود می باشد.
شهرستان هویزه بین ۳۱ درجه و صفر دقیقه تا ۳۱ درجه و ۴۱ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و بین ۴۷ درجه و ۴۰ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۱۹ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است.
اقلیم کلی استان بری خشک و بیابانی گرم میانی می باشد که قسمتی از محیط منطقه یعنی هور العظیم بر آن اثر گذارده و موجب تعدیل دما بخصوص در حاشیه غربی گشته، این شهرستان دارای تابستانهای گرم و طولانی بوده که حداکثر درجه حرارت به ۵۲درجه سانتی گراد بالای صفر و میزان بارش سالانه حدود ۱۸۱ میلی متر در سال می باشد.
 
در شهرستان هویزه رودخانه کرخه نور و نیسان قرار دارد. رودخانه نیسان و کرخه نور انشعاباتی از رودخانه کرخه هستند. رودخانه کرخه نور از مرکز شهرستان و آبیاری منطقه مرکز شهرستان از شرق به سمت غرب در حرکت می باشد و در نهایت به هورالعظیم می ریزد.
از عمده محصولات کشاورزی می توان به مزارع گندم، جو، شلتوک، صیفی جات اعم از هندوانه ، خربزه و خیار که از شهرت خاصی در سطح استان دارد.
 
اماکن مذهبی 
 
 
 
 
 
 
 
اماکن گردشگری